دستورات مهم ران (RUN) در رایانه

ارسال شده در: آموزش, رایانه | 0

 

دستورات ران (RUN)

مدرس : مهندس رضا کرمپور

در کامپیوترهای گذشته ، عملکرد و اجرای خواسته های مخاطب فقط با اعمال دستور ظاهری امکان پذیر بوده است مثلا اگر ما قصد مشاهده درایو D را داشتیم برای سیستم به صورت نوشتاری این خواسته رو تعریف می کردیم و مثل الان نبود که با چند کلیک ساده خودمون درایو D رو ببینیم / ران در کامپیوترهای امروز نقش اصلی همون عمل کامپیوترهای دیروز رو تصاحب کرده .

همانطور که می دانید Run یکی از قسمت های کاربردی ویندوز است که با استفاده از آن می توان به بخش های مختلف این سیستم عامل خیلی سریع  برسیم.  در این مطلب قصد داریم به شما حدود 150 دستور Run را بیاموزیم . با تیم فنی مهندسی R3ZA  همراه باشید.

یکی دیگر از مزیت های این دستورات این است که در هنگامی که قصد عیب یابی کامپیوتر شخصی را دارید ، آن شخص دیگر مثل قبل سر از کار شما در نمی آورد.

روند کار به این صورت است که ابتدا نرم افزار Run را باز کرده ، سپس دستور مورد نظر را در آن تایپ کنید و دکمه ی OK یا کلید Enter را بزنید. برای باز کردن نرم افزار Run نیز می توانید از کلید های ترکیبی Win + R (کلید پنجره و R) و یا تایپ کلمه ی “Run” در قسمت جستجوی منوی Start ، این نرم افزار را پیدا کنید.

 

کار را با دستور utilman آغاز می کنیم .

دستور utilman

برای باز شدن پنجره ی Ease of Access Center که یکی از گزینه های موجود در Control Panel است ، از این دستور استفاده می شود. لازم به ذکر است که به بخش Ease of Access Center ، قسمت Accessibility Options نیز می گویند.

دستور control access.cpl

این دستور نیز دقیقا شبیه به دستور utilman عمل می کند.

دستور appwiz.cpl

از این دستور برای باز کردن بخش Programs and Features که با نام های Uninstall or Change a Program و Add/Remove Programs نیز شناخته می شود، به کار می رود. در این بخش از ویندوز می توانید نرم افزار های موجود برروی سیستم را Uninstall و یا برخی از آن ها را Repair کنید.

دستور control appwiz.cpl,,1

با استفاده از این دستور وارد بخش Get Programs که در قسمت Control Panel\Programs\Get Programs نیز می توانید به آن دسترسی داشته باشید ، می شوید.

دستور control appwiz.cpl,,2

از این دستور برای باز کردن پنجره ی بخش Windows Features استفاده می شود . Windows Features قسمتی است که با استفاده از آن می توان کامپوننت هایی را که در ویندوز(مانند Telnet) غیرفعال هستند را فعال کرد و برعکس . نام دیگر این بخش Add Remove Windows Components می باشد.

دستور control appwiz.cpl,,3

پس از تایپ این دستور در Run و زدن کلید Enter ، وارد بخش Set Program Access and Computer Defaults می شوید. در این بخش می توانید تعیین کنید که نرم افزار پیش فرض مرورگر اینترنت ، مدیا پلیر و سیستم شما چه باشد .

دستور control admintools

با استفاده از این دستور می توانید وارد Administrative Tools که در Control Panel قرار دارد ، شوید . قسمت هایی مانند Print Management و Event Viewer و در این بخش قرار دارد.

دستور netplwiz

با استفاده از این دستور می توانید وارد بخش تنظیمات پیشرفته ی (Advanced User Accounts) مربوط به حساب های کاربری ویندوز شوید .

دستور azman.msc

با استفاده از این دستور می توانید وارد بخش Authorization Manager شوید .

دستور control wuaucpl.cpl

با استفاده از این دستور می توانید به راحتی وارد بخش بروزرسانی ویندوز یا همان Windows Update شوید.

دستور sdclt

این دستور به شما کمک می کند که به صورت یکباره وارد بخش Backup and Restore که واقع در Control Panel است ، شوید.

دستور fsquirt

با تایپ این دستور در Run و کلیک برروی دکمه ی OK ، برای شما پنجره ی ارسال و دریافت از طریق بلوتوث باز خواهد شد.

دستور calc

با استفاده از این دستور می توانید نرم افزار ماشین حساب ویندوز را باز کنید. در غیر این صورت می بایست مسیر نسبتا طولانی Start/All Programs/Accessories/Calculator را طی کنید.

دستور certmgr.msc

با استفاده از این دستور می توانید Certificate هایی را که مایکروسافت برای قسمت های مختلف ویندوز از موسسه های مختلف کسب کرده است ، مشاهده کنید.

دستور charmap

با استفاده از این دستور برنامه ی Character Map را باز می شود. با استفاده از این برنامه می توانید کاراکتر های خاص را برای اسناد خود پیدا کنید.

دستور chkdsk

پس از اجرای این دستور نرم افزار چک کردن دیسک اجرا می شود و پس از انجام عملیات بسته می شود . برای مشاهده ی جزئیات می توانید همین دستور را در Commad Prompt اجرا کنید.

دستور cttune

با استفاده از دستور cttune می توان نرم افزار ClearType را اجرا مشاهده کرد. این نرم افزار به خواناتر بودن نوشته ها در LCD ها کمک شایانی می کند.

دستور colorcpl

با استفاده از این دستور می توان وارد بخش Color Management شد.

دستور cmd

Cmd ، شاید یکی از دستورات پراستفاده در Run باشد . همانطور که اکثر شما می دانید cmd همان نرم افزار Command Prompt یا خط فرمان است . افرادی که با دستورات cmd یا خط فرمان آشنا باشند می توانند کارهای فوق العاده ای با ویندوز انجام دهند . کارهایی که به صورت عادی نمی توان با ویندوز انجام داد.

دستور dcomcnfg

با استفاده از دستور dcomcnfg می توان وارد پنجره ی مدیریتی Component Services شد.

دستور comexp.msc

این دستور نیز همانند دستور dcomcnfg عمل خواهد کرد و Component Services را برای شما باز خواهد کرد.

دستور CompMgmtLancher

با استفاده از این دستور می توان به صورت یکباره وارد Computer Management شد . قسمت هایی مانند Device Manager ، Disk Managemet و Task Scheduler و چند بخش کاربردی دیگر در Computer Management قرار دارند.

دستور compmgmt.msc

این دستور نیز همانند دستور CompMgmtLancher ، باعث باز شدن Computer Management می شود.

دستور control

این دستور ، همانطور که از نامش می توان حدس زد ، پنجره ی Control Panel را برای ما باز خواهد کرد.

دستور credwiz

با اجرای دستور credwiz می توانید از username و password آن پشتیبان (Backup) تهیه کنید و یا پشتیبان را بازگردانی (Restore) کنید.

دستور SystemPropertiesDataExecutionPrevention

با استفاده این دستور پنجره ی بخش Data Execution Prevention برای شما باز خواهد شد . این بخش یک ویژگی امنیتی گنجانده شده در ویندوز است که از آسیب دیدن کامپیوتر شما در برابر  ویروس ها و دیگر تهدیدات امنیتی تا حدودی می تواند جلوگیری کند.

دستور timedate.cpl

با اجرای این دستور پنجره تنظیم تاریخ و ساعت ویندوز برای شما باز خواهد شد.

دستور hdwwiz

با استفاده از این دستور می توانید درایور سخت افزار جدیدی را که به سیستم خود اضافه کرده اید ، نصب نمایید.

دستور demgmt.msc

با استفاده از این دستور پنجره ی فوق العاده کاربردی Device Manager برای شما باز خواهد شد .

دستور DevicePairingWizard

با اجرای این دستور ویزاردی برای شما نمایش پیدا خواهد کرد که با استفاده از آن می تواند یک دستگاه جانبی را با کامپیوتر خود اصطلاحا جفت کنید.

دستور tabcal

پس از اجرای دستور tabcal ،  ابزاری برای کالیبره کردن تبلت یا لپ تاپ های لمسی باز خواهد شد. دقت داشته باشید که اجرای این دستور در دستگاه های غیر لمسی با Error همراه خواهد بود.

دستور directx.cpl

این دستور به شما کمک خواهد کرد که کنترل پنل DirectX را در صورتی که در کامپیوتر شما نصب باشد ، مشاهده کنید.

دستور dxdiag

با اجرای این دستور پنجره ای برای شما به نمایش در خواهد آمد که اطلاعات و توضیحاتی درباره ی DirectX و درایور های نصب شده برروی سیستم به شما می دهد.

دستور cleanmgr

این دستور به شما کمک خواهد که نرم افزار Disk Cleanup را به یکباره باز کنید. این نرم افزار کمک شایانی در بهبود بخشیدن در فضای مصرفی دیسک ، به شما می کند.

دستور dfrgui

با استفاده از این دستور نرم افزار Disk Defragmenter را می توان باز کرد. این نرم افزار به یکی کردن فایل هایی که به صورت تکه تکه برروی دیسک سخت ذخیره شده اند می پردازد که باعث بهبود عملکرد Hard Disk می شود..

دستور defrag

اگر شما این دستور را در Run وارد کرده و Enter را بزنید مشاهده خواهید که CMD در کسری از ثانیه باز و بسته خواهد شد. این دستور در واقع یک دستور CMD است که اگر در Run نیز آن را وارد کنید از شما Error نمی گیرد ولی عملا کاربردی نیز ندارد. با استفاده از این دستور در CMD می توان عمل Defrag کردن فایل ها را انجام داد.

دستور diskmgmt.msc

با استفاده از این دستور می توان وارد بخشی از ویندوز به نام Disk Management شد که در مدیریت دیسک سخت و پارتیشن های شما کمک زیادی می کند. از جمله کارهایی که می توان در این بخش انجام داد ، اضافه و یا حذف یک پارتیشن (درایو) است.

دستور diskpart

با اجرای این دستور مشاهده خواهید کرد که نرم افزار DiskPart در محیطی شبیه به محیط Command Prompt باز خواهد شد. پس از باز شدن DiskPart می توان به مدیریت پارتیشن ها پرداخت . عملیاتی شبیه به عملیاتی که در Disk Management می توان انجام داد ، با این تفاوت که در اینجا می بایت به صورت دستوری عمل کرد.

دستور dccw

با Enter کردن این دستور در Run ، ویزاردی برای شما باز خواهد شد که با استفاده از آن می توانید رنگ صفحه نمایش سیستم خود را کالیبره کنید.

دستور dpiscaling

این دستور بخشی را برای شما باز خواهد که اندازه ی نوشته ها در ویندوز را می توان در آنجا تعیین کرد یعنی بخش Display که یکی از قسمت های Control Panel می باشد.

دستور control desktop

با اجرای این دستور بخش Personalization برای شما نمایش پیدا می کنددر این قسمت که در Control Panel قرار دارد تنظیمات مربوط به Themes و Desktop و ScreenSaver را می توان  اعمال نمود. به این بخش را می توان با کلیک راست کردن برروی Desktop و انتخاب گزینه ی Personalization نیز دسترسی داشت.

دستور desk.cpl

با استفاده از این دستور می توان به صورت یکباره وارد قسمت Screen Resolution شد . لازم به ذکر است که این قسمت را نیز با کلیک راست کردن برروی دسکتاپ و انتخاب گزینه ی Screen Resolution به نمایش در آورد.

دستور control color

با استفاده از این دستور می توان وارد بخش Window Color and Appearance شد . در این بخش شما می توانید به تغییر فونت و یا رنگ پنجره های ویندوز و تنظیماتی از این قبیل بپردازید.

دستور documents

این دستور فولدر Documents را برای شما باز خواهد کرد.

دستور downloads

این دستور فولدر Downloads را برای شما باز خواهد کرد.

دستور verifier

با اجرای این دستور ، ابزار Driver Verifier Manager برای شما باز خواهد شد . این ابزار که از ویندوز 2000 به بعد در این سیستم عامل وجود دارد ، برای تشخیص و عیب یابی بسیاری از مسائل مربوط به درایور ها به کار می رود.

دستور dvdplay

از این دستور برای بخش دی وی دی موجود در DVD-ROM استفاده می شود.

دستور rundll32.exe sysdm.cpl,EditEnvironmentVariables

با اجرای این دستور بخش Environment Variables برای شما باز خواهد شد . اگر کاربر حرفه ای ویندوز نیستید هیچ گونه تغییری در این قسمت ایجاد نکنید.

دستور eventvwr.msc

با استفاده از این دستور ابزار مدیریتی Event Viewer برای شما باز خواهد شد . با استفاده از Event viewer تمامی رخدادهایی که در ویندز اتفاق افتاده است را می توان مشاهده کرد.

دستور sigverif

با استفاده از این دستور ابزار File Singnature Verification را می توان اجرا کرد.

در هنگام نصب نرم افزار های جدید ، گاهی اوقات فایل های سیستمی و یا درایورهای اصلی رونویسی یا Overwrite می شوند که باعث بی ثباتی سیستم خواهد شد. با استفاده از این ابزار می توانید این فایل ها برای شما پیدا کند.

دستور migwiz

این دستور برای شما ابزار Windows Easy Transfer را باز خواهد کرد . این برای برای انتقال فایل بین کامپیوتر جدید و قدیمی شما بسیار کاربردی است.

دستور firewall.cpl

این دستور پنل کنترلی دیواره آتش ویندوز (Firewall) را برای شما به نمایش در خواهد آورد.

دستور control folders

با اجرای این دستور پنجره ی Folder Options که یک قسمت فوق العاده پر کاربرد است ، نمایان می شود.

دستور control fonts

با استفاده از این دستور می توان وارد قسمت Fonts  در Control Panel شد.

دستور fontview arial.ttf

با استفاده از این دستور می توان شکل و شمایل کاراکترها در فونت مورد نظر را مشاهده کرد . لازم به ذکر است که به جای arial.ttf می توانید نام فونت مورد علاقه ی  خود را وارد کنید.

دستور joy.cpl

با اجرای این دستور قسمت Game Controllers برای شما باز خواهد شد .

دستور gpedit.msc

با اجرای این دستور بخش Local Group Policy Editor برای شما باز خواهد شد که یک بخش مدیریتی حرفه ای برای کابران حرفه ای ویندوز است .

دستور inetcpl.cpl

با استفاده از این دستور شما می توانید وارد تنظیمات Internet Properties شوید .

دستور ipconfig

با استفاده از این دستور می توان IP ، MAC Address و سایر تنظیمات کارت های شبکه سیستم خود را مشاهده کنید . اما مشکلی که وجود دارد این است که ipconfig تحت نرم افزار CMD بازشده و پس از پایان یافتن اجرا ، بلافاصله پنجره بسته می شود. این دستور را در واقع می بایست در CMD به کار برد تا نتیجه دهد.

دستور iscsicpl

با استفاده این دستور وارد تنظیمات پیکره بندی iSCSI  می شوید .

iSCSI یک پروتکل لایه ی انتقال است که بیشترین کاربرد را در شبکه های ذخیره سازی اطلاعات یا SAN Storage ها و محیط های مجازی سازی است.

دستور control keyboard

با اجرای این دستور وارد بخش مربوط به تنظیمات صفحه کلید می شوید.

دستور lpksetup

با اجرای این دستور ، ویزادی برای شما به نمایش در می آید که با استفاده از آن می توانید پکیج های مختلف زبان را نصب کنید.

دستور secpol.msc

با استفاده از این دستور می توانید وارد بخش Local Security Policy شوید . اگر با این بخش آشنا نیستید ، هرگز تغییراتی را اعمال نکنید.

دستور lusrmgr.msc

با اجرای این دستور بخش Local Users and Groups برای شما باز خواهد شد . در این بخش به طور مثال می توانید یوزر Administrator را که غیرفعال است ، فعال کنید.

دستور logoff

همانطور که از نام این دستور مشخص است ، پس از اجرای آن ویندوز LogOff می شود.

دستور mmc

با استفاده از این دستور بخش Microsoft Management Console برای شما به نمایش در می آید. توسعه دهنگان با استفاده از این بخش ابزارهایی را ایجاد می کنند که به آن snap-ins گفته می شود. این بخش برای کاربران خیلی حرفه ای ویندوز است.

دستور msaccess

با استفاده از این دستور می توان نرم افزار Microsoft Access را در صورتی که از قبل برروی سیستم شما نصب باشد ، اجرا کرد.

دستور excel

با استفاده از این دستور می توان نرم افزار Microsoft Excel را در صورتی که از قبل برروی سیستم شما نصب باشد ، اجرا کرد.

دستور powerpnt

با استفاده از این دستور می توان نرم افزار Microsoft PowerPoint را در صورتی که از قبل برروی سیستم شما نصب باشد ، اجرا کرد.

دستور winword

با استفاده از این دستور می توان نرم افزار Microsoft Word را در صورتی که از قبل برروی سیستم شما نصب باشد ، اجرا کرد.

دستور mspaint

با اجرای این دستور نرم افزار Paint یا همان نقاشی ویندوز برای شما باز خواهد شد.

دستور msdt

با اجرای این دستور ابزاری به نام Microsoft Support Diagnostic Tool برای شما باز خواهد شد . شما در صورت داشتن یک ویندوز ارجینال یا قانونی می توانی مشکلات ویندوز خود را برای واحد پشتیبانی مایکروسافت ارسال کنید تا آنها شما را در رفع این مشکل راهنمایی کنند.

دستور control mouse

با اجرای این دستور بخش تنظیمات ماوس برای شما باز خواهد شد . همانطور که می دانید برای باز کردن این بخش می بایست به Control Panel مراجعه کنید ، اما با این دستور به صورت یکباره این قسمت برای شما به نمایش در خواهد آمد.

دستور main.cpl

این دستور نیز همانند دستور control mouse ، بخش تنظیمات ماوس را برای شما باز خواهد کرد.

دستور control netconnections

با اجرای این دستور بخش Network Connections برای شما باز خواهد شد. در این بخش شما می توانید تمامی کانکشن های موجود را مشاهده و در صورت نیاز تغییراتی را در تنظیمات آن ها اعمال کنید.

دستور ncpa.cpl

این دستور نیز همانند دستور control netconnections عمل می کند و بخش Network Connections را برای شما باز خواهد کرد.

دستور netproj

با اجرای این دستور ویزاردی برای شما به نمایش در خواهد آمد که با استفاده از آن می توانید سیستم خود را به یک ویدئو پروژکتور تحت شبکه متصل کنید و از آن استفاده کنید.

دستور displayswitch

با استفاده از این دستور می توانید که بین حالت های مختلف نمایش (Duplicate ، Extend ، Projector Only و Computer Only) سویچ کنید.

دستور notepad

با استفاده از این دستور Notepad ویندوز را می توان باز کرد.

دستور osk

با اجرای این دستور نرم افزار کیبوردی (On Screen Keyboard) که در ویندوز وجود دارد به نمایش در خواهد آمد .

دستور gettingstarted

با استفاده از این دستور بخش Getting Started برای شما باز می شود. در این بخش ، قسمت هایی مانند Add Users و Personalize نیز در دسترس هستند .

دستور tabletpc.cpl

با اجرای این دستور قسمت Pen and Touch برای شما باز خواهد شد . اگر از لپ تاپ های با صفحه نمایش تاچ استفاده می کنید ، در این قسمت می توانید برخی از تنظیمات مربوط به تاچ را مشاهده و در صورت لزوم تغییر دهید.

دستور perfmon.msc

با استفاده از این دستور ، ابزار Performance Monitor برای شما باز می شود . Performance Monitor یک ابزار مدیریتی است که اطلاعات و نمودار هایی در باره ی کارایی سیستم به شما می دهد.

دستور telephon.cpl

با اجرای این دستور وارد تنظیمات Phone and Modem می شوید.

دستور dialer

با اجرای این دستور ، Phone Dialer برای شما به نمایش در خواهد آمد.

دستور powercfg.cpl

با استفاده از این دستور می توانید وارد قسمت Power Options شوید. در این قسمت می توانید تنظیمات مربوط به بهینه سازی مصرف انرژی را برای سیستم خود اعمال کنید.

دستور PresentationSettings

با اجرای این دستور بخش Presentation Settings برای شما باز خواهد شد . این تنظیمات مربوط به زمانی است که شما می خواهید یک مطلب را در یک سمینار و یا مکان دیگر با ارائه دهید . در این بخش شما می توانید به طور مثال تنظیم کنید که در هنگام ارائه ، Screen Saver و اعلان های ویندوز خاموش باشند . همچنین می توانید حجم صدای بلندگو و تصویر پس زمینه را تنظیم کنید.

دستور psr

با اجرای این دستور نرم افزار فوق العاده جالب Problem Steps Recorder برای شما باز خواهد شد. با Start کردن این نرم افزار شما کلا با هر کلیکی که کنید یک Screen Shot گرفته می شود و در نهایت با Stop کردن آن ، یک فایل با پسوند mht که در یک فایل Zip ذخیره شده است ، به شما تحویل خواهد داد . اگر فایل mht را باز کنید ، قطعا متحر خواهید شد . همانطور که از نام این نرم افزار پیداست ، از آن برای ضبط مراحل مختلف یک مشکل استفاده کرد و فایل خروجی را که حجم کمی هم دارد ، برای شخص مورد نظر ارسال کرد. پیشنهاد می کنم که حتی برای یکبار هم که شده دستور psr را اجرا کنید.

دستور computerdefaults

با اجرای این دستور ، قسمت Set Program Access and Computer Defaults برای شما باز خواهد شد. در این بخش می توانید تنظیم کنید که نرم افزار پیشفرض مرورگر اینترنت ، ایمیل و پخش کننده ی فایل های چندرسانه ای در کامپیوتر شما ، کدام نرم افزارها باشند.

دستور control printers

در با استفاده از این دستور می توان وارد بخش Devices and Printers شد . در این قسمت می توان تنظیمات مربوط به پرینتر ها و سایر دستگاه هایی که به سیستم متصل شده اند را انجام داد و یک پرینتر یا دستگاه جدید اضافه کرد .

دستور printmanagement.msc

با استفاده از این دستور می توانید وارد بخش مدیریت پرینترها به نام Print Management شوید که یک بخش فوق العاده عالی برای مدیریت یکپارچه ی چاپگرها است.

دستور printbrmui

با استفاده از این دستور ، پنجره ای برای شما باز می شود تحت عنوان Printer Migration . با استفاده از این ابزار شما می توانید که از درایور (راه انداز) های پرینتر های موجود در یک سیستم را در قالب یک فایل ذخیره کنید . از این فایل هم می توانید در قالب یک Backup داشته باشید ، و هم می توانید با استفاده از آن درایورهای پرینترهای یک سیستم را به راحتی هر چه تمام تر در یک سیستم دیگر نصب نمایید.

دستور eudcedit

با استفاده از این دستور نرم افزار Private Character Editor برای شما باز می شود. با استفاده از این نرم افزار می توانید فونت مورد نظر خود را طراحی کنید. البته این نکته را نیز می بایست در نظر داشته باشید که طراحی تمامی کاراکتر ها در یک فونت کاری فوق العاده سخت و وقت گیر است و البته لذت بخش است.

دستور intl.cpl

با اجرای این دستور بخش تنظیمات مربوط به زبان ویندوز یا همان بخش Region and Language برای شما باز خواهد شد.

دستور regedit

با استفاده از این دستور می توان به بخش رجیستری ویندوز با استفاده از ابزار Registry Editor دسترسی داشت . رجیستری ویندوز یک پایگاه داده ی سلسله مراتبی است که تمام تنظیمات سطح پایین(کمتر قابل فهم برای کاربران ویندوز) در آن ذخیره شده است. هسته ی سیستم عامل ، درایورهای دستگاه ها ، سرویس ها ، مدیریت امن حساب های کاربری (SAM) و از جمله بخش هایی هستند که از رجیستری استفاده می کنند.

دستور msra

با اجرای این دستور ویزاردی تحت عنوان Windows Remote Assistance برای شما باز خواهد شد که با استفاده از آن می توانید دو کامپیوتر را به یکدیگر متصل کنید ، تا بدین وسیله شخص اول به حل مشکلات سیستم شخص دوم بپردازد.

دستور mstsc

با اجرای این دستور قسمت Remote Desktop ویندوز برای شما به باز خواهد شد . در یک جمله می توان Reomte Desktop را اینگونه توضیح داد که با استفاده از این بخش می توانید به تمام قسمت های یک کامپیوتر دیگر در شبکه دسترسی داشته باشید.

دستور resmon

با استفاده از این دستور بخش Resource Monitor برای شما باز خواهد شد . در این بخش می توانید مشاهده کنید که کدام یک از نرم افزار ها یا سرویس ها ، چه میزان از حافظه ی رم ، چه میزان از حجم CPU و چه میزان از دیسک سخت را درگیر خود کرده است. لازم به ذکر است که این بخش را نیز می توانید با کلیک راست کردن برروی TaskBar و انتخاب گزینه ی TaskManager . پس از باز شدن TaskManager ، وارد تب Performance شوید و برروی دکمه ی Resource Monitor کلیک کنید.

دستور rsop.msc

با اجرای این دستور بخش Resultant Set of Policy برای شما باز خواهد شد. این بخش بیشتر مورد استفاده ی مدیران شبکه است .

دستور control schedtasks

با استفاده از این دستور بخش Task Schedular ویندوز برای شما باز خواهد شد . در این بخش می توانید زمان بندی کنید که مثلا یک نرم افزار خاص در یک زمان خاص به طور روزانه اجرا شود.

دستور snippingtool

با اجرای این دستور ، نرم افزار Snipping Tool برای شما باز می شود. با استفاده از این نرم افزار می توانید ، از هر جای صفحه نمایش که می خواهید عکس بگیرید.

دستور wscui.cpl

با استفاده از این دستور وارد بخش Action Center می شوید. در این بخش تنظیمات پیام های امنیتی مهم و همچنین پیام های در رابطه با تعمیر و نگهداری از ویندوز در دسترس است.

دستور services.msc

با اجرای این دستور وارد بخش Services یا همان سرویس ها می شود. در این پنجره تمام سرویس های موجود برای شما لیست شده است که می توانید با دوبارکلیک کردن برروی هریک ، تنظیمات مربوط به آن را مشاهده کنید.

دستور shrpubw

با اجرای دستور shrpubw ، مشاهده خواهید کرد که یک ویزارد برای شما باز می شود. با استفاده از این ویزارد شما می توانید یک فولدر را Share کنید (به اشتراک بگذارید). در یک جمله ، این ویزارد ، ویزارد Share کردن فولدر است.

دستور fsmgmt.msc

با استفاده از این دستور می توان وارد بخش Share Folders شد . در این قسمت شما می توانید تمام فولدرها و درایور هایی را که در کامپیوتر شما به حالت Share شده هستند ، علاوه بر مشاهده ، تنظیمات آن ها را نیز تغییر دهید.

دستور shutdown /s

پیشنهاد می کنم که این دستور را اجرا نکنید ، چرا که با اجرای این دستور کامپیوتر شما در کمتر از یک دقیقه خاموش خواهد شد . پس از اجرای این دستور یک کادر محاوره ای برای شما به نمایش در خواهد آمد که به شما اطلاع می دهد ، کامپیوتر شما در کمتر از یک دقیقه خاموش خواهد شد .

دستور slui

پس از اجرای این دستور ،درباره ی License یا Activation ویندوز ، به شما اطلاعاتی داده خواهد شد.

دستور mmsys.cpl

با استفاده از این دستور می توانید وارد تنظیمات مربوط به صدای سیستم (Sound) شوید.

دستور soundrecorder

با استفاده از این دستور ، نرم افزار ضبط صدای ویندوز برای شما به نمایش در خواهد آمد . با استفاده از این نرم افزار و یک میکروفن ، شما بدون هیچ نرم افزار جانبی دیگر می توانید صدای خود را ضبط کنید.

دستور sndvol

با اجرای دستور sndvol در Run ، پنجره ی Volume Mixer برای شما باز خواهد شد . همچنین می توانید بروی آیکون بلندگو که در پایین سمت راست صفحه نمایش و در کنار ساعت سیستم وجود دارد ، کلیک راست کرده و گزینه ی Open Volume Mixer را بزنید تا Volume Mixer برای شما باز شود.

دستور mobsync

با اجرای این دستور ، وارد بخش Sync Center می شوید.

Sync Center یکی از بخش های ویندوز است که با استفاده از آن می توانید به مدیریت آفلاین فایل ها بپردازید . آفلاین فایل ها ، همان فایل های موجود در فایل سرور هستند که در سیستم شما به صورت کش شده موجود هستند تا در صورت قطع شدن سیستم شبکه ، شما بتوانید به فایل ها دسترسی داشته باشید.

دستور msconfig

این دستور نیز یکی از دستورات پرکاربرد Run است . با استفاده از این دستور می توانید وارد قسمت System Configuration شوید. در این قسمت برای مثال شما می توانید نرم افزارها و سرویس هایی را که پس از Load شدن سیستم عامل ، بلافاصله اجرا می شوند را مشاهده و در صورت لزوم ، از اجرا شدن آن ها جلوگیری کنید. پیشنهاد می کنم که اگر با تنظیمات این بخش را آشنایی ندارید ، تغییراتی را در آن اعمال نکنید ، چراکه  گاهی اوقات ممکن است باعث Load نشدن ویندز شود.

دستور msinfo32

با اجرای این دستور می توانید وارد بخش System Information شویم . از نوع مادربورد و CPU گرفته تا تمامی IRQ ها را می توان در این بخش پیدا کرد. همانطور که از نامش پیداست ، تقریبا تمام اطلاعات مورد نیاز خود را از سیستم می توان در این بخش پیدا کرد.

دستور sysdm.cpl

با استفاده از دستور sysdm.cpl شما می توانید وارد قسمت Sysyem Properties شوید . به طور مثال یکی از کارهایی که در این قسمت می توان انجام داد ، تغییر نام کامپیوتر است ، همان نامی که در هنگام نصب ویندوز شما وارد می کنید.

دستور SystemPropertiesPerformance

با استفاده از این دستور می توانید به یکباره وارد بخش تنظیمات Performance Options شوید. در این بخش می توانید برخی از ویژگی های ظاهری ویندوز را غیرفعال یا فعال کنید. لازم به ذکر است که اگر بخواهید به صورت معمولی وارد این بخش شوید ، باید این مسیر طولانی را طی کنید.

(در ویندوز 7) ابتدا برروی Computer کلیک راست کرده و گزینه ی Properties را بزنید. حال در پنل سمت چپ ، برروی گزینه ی Advanced system settings کلیک کنید . تبی که پیش روی شماست ، تب Advanced است . در همین تب بمانید . در قسمت Performance ، برروی دکمه ی Settings کلیک کنید تا Performance Options برای شما باز شود.

دستور SystemPropertiesHardware

با اجرای این دستور ، وارد بخش System Properties می شوید ، ولی فرقی که این دستور با دستور sysdm.cpl دارد این است که پس از اجرای این دستور ، تب روبه روی شما تب Hardware در System Properties است و تمرکز(Focus) برروی دکمه ی Device Manager است.

دستور SystemPropertiesAdvanced

این دستور نیز همانند دستور قبل عمل خواهد کرد ، با این تفاوت که تب پیش روی شما تب Advanced است.

دستور recdisc

با اجرای این دستور ، پنجره ای برای شما باز خواهد شد که با استفاده از آن می توانید یک دیسک قابل بوت بسازید . این دیسک ، در زمانی که سیستم شما دچار مشکلات کوچکی شده باشد ، به شما کمک خواهد کرد که آن را تعمیر (Repair) کنید.

دستور rstrui

با اجرای دستور rstrui ، ابزار System Restore برای شما باز می شود. با استفاده از این دستور می توانید برخی از تنظیمات و فایل ها را به حالت قبلی خود برگردانید.

دستور taskmgr

با اجرای این دستور Task Manager برای شما باز خواهد شد . یکی از کارهای متداولی که با Task Manager انجام می شود ، بستن نرم افزاری است که هنگ کرده است.

دستور taskschd.msc

این دستور نیز همانند دستور control schedtasks ، بخش Task Scheduler را برای شما باز خواهد کرد.

دستور telnet

با اجرای این دستور محیطی شبیه به محیط CMD برای شما باز خواهد شد که در واقع Telnet Client است.

telnet  یک نرم افزار است که با استفاده  از آن می توان کنترل قسمت های مختلف یک کامپیوتر را از راه دور ، در محیطی متنی کنترل کرد.

دستور control userpasswords2

با استفاده از این دستور وارد بخش تنظیمات مربوط به User های سیستم می شوید . یکی از کارهایی که می توانید در این قسمت انجام دهید حذف پسورد User ها بدون دانستن پسورد آن ها می باشد. در کل بخش پیشرفته ی تنظیمات مربوط به User ها است.

دستور UserAccountControlSettings

با اجرای این دستور ، همانطور که در نام دستور پیداست ، وارد بخش User Account Control (UAC) Settings می شوید. در این بخش شما می توانید تعیین کنید که برای انجام تغییرات در ویندوز ، به چه میزان به دسترسی مدیر سیستم لازم باشد.

دستور isoburn C:\movies\Mediasoft-ir.iso

با استفاده از این دستور می توانید یک فایل ISO را در یک دیسک رایت کنید. همانطور که احتمالا متوجه شده اید ، آدرس فایل ISO را می بایست پس از یک فضای خالی را Space پس از isoburn ، به صورت کاملا دقیق وارد کنید.

دستور explorer

Explorer در واقع فایلی است که اگر در حال اجرا نباشد ، کاربر ویندوز نمی تواند از رابط گرافیکی آن استفاده کند. در واقع هیچ منوی استارت و دسکتاپی وجود ندارد . اگر با همچین پدیده ای روبه رو شدید ، ابتدا می بایست Task Manager  را با استفاده از کلید های ترکیبی Ctrl + Alt + Del باز کنید ، سپس در تب Applications ، دکمه ی New Task را زده و explorer را در آن تایپ کنید و OK را بزنید. حال دسکتاپ و TaskBar برای شما به نمایش در خواهد آمد.

دستور optionalfeatures

با اجرای این دستور ، بخش Windows Features برای شما به نمایش در خواهد آمد . در این بخش شما می توانید برخی از نرم افزار ها و سرویس های ویندوز را پاک کرده و یا نصب نمایید. برای مثال می توانید Internet Explorer را پاک کنید.

دستور wf.msc

با استفاده از این دستور می توان به بخش تنظیمات امنیتی ویژه ی Firewall دسترسی داشت و در آن Rule هایی را تعریف کرد.

دستور wiaacmgr

با استفاده از این دستور می توانید به اسکنری که برروی سیستم شما نصب شده است دسترسی داشته باشید . اگر اسکنری برروی کامپیوتر شما نصب نباشد ، در هنگام OK کردن این دستور در Run با پیغام خطایی روبه رو می شوید.

دستور Magnify

با اجرای این دستور ابزار Magnifier برای شما باز خواهد شد. با استفاده از این ابزار می توانید برروی هر قسمت از صفحه نمایش را که بخواهید زوم کنید . Magnifier ابزار آموزشی پر کاربردی است.

دستور mdsched

با اجرای این دستور ، Windows Memory Diagnostic برای شما باز خواهد شد . با استفاده از این ابزار می توانید به حل مشکلات حافظه ی سیستم خود بپردازید.

دستور mblctr

با استفاده از این دستور می توان به بخش Windows Mobility Center دسترسی داشت. لازم به ذکر است که این دستور مخصوص لپ تاپ هاست . در این بخش می توانید کار هایی نظیر ، خاموش و روشن کردن وای فای ، کم و زیاد کردن نور صفحه ، میزان شارژ باتری ، کم و زیاد کردن صدا و را انجام داد.

دستور powershell

با اجرای این دستور Windows PowerShell برای شما باز خواهد شد. Windows PowerShell در واقع یکی از ابزارهای فوق  العاده قدرتمند ویندوز است که بسیار شبیه به CMD یا خط فرمان است اما بسیار قدرتمند تر . کاربران حرفه ای ویندوز ، کارهای مدیریتی خارق العاده با استفاده از این ابزار می توانند انجام دهند.

دستور powershell_ise

با اجرای این دستور ، نرم افزار PowerShell ISE برای شما باز می شود. ISE مخفف Integrated Scripting Environment و به معنای محیط یکپارچه ی اسکریپت نویسی است . در این نرم افزار که یک برنامه ی میزبان برای Windows PowerShell به حساب می آید ، شما می توانید دستورات را نوشته ، تست و اجرا کنید . همچنین می توانید با یک رابط کاربری گرافیکی به اسکریپت نویسی کرده و به  رفع اشکال آن ها  بپردازید.

دستور syskey

با اجرای این دستور ، مشاهده خواهید کرد که پنجره ای تحت عنوان Securing the Windows Account Database برای شما باز می شود. با استفاده از این ابزار می توانید امنیت سیستم خود را بسیار بالا ببرید. مثلا می توانید تنظیم کنید که قبل از مشاهده ی Logon Screen ، از شما یک پسورد خواسته شود . اگر پسورد را درست وارد کردید ، وارد صفحه ی مربوط به وارد کردن پسورد user ها می شوید. می توان به این صورت برداشت کرد که در واقع قبل از اجرای نرم افزارها و سرویس هایی که باعث شروع به کار ویندوز می شوند ، از شما درخواست پسورد می شود.

دستور wuapp

با استفاده از این دستور می توان وارد قسمت Windows Update شد . همانطور که از نامش پیداست ، در این قسمت ویندوز خود را بروز رسانی کنید.

دستور winver

با اجرای این دستور ، برای شما پنجره ای کوچک باز می شود که اطلاعات مربوط به نسخه یا ورژن ویندوز خود را می توانید در آن مشاهده کنید.

دستور write

و اما آخرین دستور این بخش . با اجرای دستور write در Run ، نرم افزار WordPad ویندوز برای شما به نمایش در خواهد آمد.

با اینکه بیش از 150 دستور Run را در این مطلب به نظر شما رساندیم ، اما بازهم دستورات دیگر نیز وجود دارد که در Run قابل اجرا هستند.

 

دانلود این مقاله

 

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *